Co je to NANO RESPIROUŠKA ®

Co je to NANO RESPIROUŠKA ® ? 

Komunitní roušky jsou standardem ve většině krajin v Západní Evropě a Jihovýchodní Asii. Standard pro užití komunitních roušek byl definován v doporučení Evropské komise pro standardizaci (CWA17553).

Komunitní roušky mají za cíl zabezpečit filtraci vzduchu při běžném použití (např. sportu, veřejné dopravě, pohybu ve veřejném prostoru) a pomáhají zvýšit záchyt částic jako je smog, bakterie a viry.

NANORESPI s.r.o. vyvinula novou generaci nanoroušek – jedná se o komunitní roušky NANO RESPIROUŠKA®. Tento produkt jsme vyvinuli jako optimální řešení pro každodenní použití. Produkt kombinuje pokročilou nanovlákennou membránu s lehkou konstrukcí a tím dosahuje vysokého komfortu použití.

Nanovlákenná membrána se vyznačuje unikátní strukturou složenou z propletené sítě nanovláken. Nanovlákna na rozdíl od jiných filtračních materiálů filtrují částice s nanometrovými rozměry pomocí mechanické filtrace (tzn. jako síto). Tento typ filtrace je velice stabilní a pokud nedojde k porušení nebo přehlcení membrány neklesá v čase. Naopak, u klasických filtrů (např. PP meltblown) dochází ke snížení filtrační účinnosti při navlhnutí membrány. Elektrostatický náboj, který je odpověný za filtraci u těchto materiálů se vytrácí v důsledku vybití molekulami vody a dochází ke snížení filtrační efektivity (Ullah S. et al 2020).

NANO RESPIROUŠKA® má 3D respirátorový vzhled a přiléhá tak k obličeji srovnatelně se standardním respirátorem. Ve srovnání s klasickou ústenkou nebo textilní rouškou umožňuje utěsnění kolem obličeje a eliminuje množství nefiltrovaného vzduchu proudícího neutěsněnými otvory. Dle studie Balazi A. et al je tvar a proudění vzduchu kritické pro efektivitu ochrany nositele. Ústenky jsou dle studie vhodné pro ochranu okolí před nositelem. Naopak, respirátorový tvar chrání také uživatele před částicemi z okolí.

Ultralehká konstrukce respirátoru v kombinaci s vysokou porozitou nanovlákenné membrány zajišťuje vysokou prodyšnost NANO RESPIROUŠKY®. Hydrofilní nanomembrána umožňuje odvod vodních par vydechovaných uživatelem. Vodní pára nekondenzuje uvnitř roušky a nedochází k nepříjemnému akumulaci vody a pocitu špatné prodyšnosti. Díky tomu s NANO RESPIROUŠKOU® vydržíte v klidu a pohodě celý den.

Vyzkoušejte naši NANO RESPIROUŠKU® a poznejte na vlastní kůži její výhody!

 


Srovnání filtračních materiálů v různých rouškách

Filtrační materiály (membrány) v různých produktech jsou rozhodující pro jejich použití a schopnost zachytit určitou velikost částic. Je důležité připomenout, že virus SARS-CoV2 (původce nemoci COVID-19) je více než 10x menší než bakterie. Z tohto důvodu je nutné brát v potaz typ membrány pro efektivní ochranu, tvar a provedené měření roušek.

 

Běžně používané filtrační materiály jsou zejména:

  • Bavlna: standardní materiál pro výrobu textilních roušek. Účinnost záchytu pro částice o velikosti SARS-CoV-2 je jen cca. 20%. Výhodou materiálu je možnost opakovaného použití. NANORESPI tento typ roušek nedoporučuje z důvodu nízké filtrační účinnosti materiálu.
  • Meltblown: Polypropylenový meltblown je klasickou filtrační membránou pro FFP2 a KN95 respirátory. Meltblown má mikrovlákennou strukturu a záchyt částic se děje pomocí elektrostatické atrakce. Pokud dojde k poklesu statického náboje (např. zvlhnutím, omytím v lihu, nekvalitním výrobním procesem) výrazně se snižuje filtrační účinnost materiálu. Toto snížení je nevratné a produkt nadále nefiltruje dle klasifikace deklarované výrobcem. 
  • Nanovlákna: Nanovlákenné membrány mohou být vyrobeny z různých materiálů (např. PA6, PVDF) a typickou vlastností je struktura tvořená propletenou sítí nanovláken. Tato síť má vysokou porozitu (pro vysokou prodyšnost) a malou velikost pórů (pro efektivní filtraci). Nanovlákenné membrány dominantně filtrují pomocí mechanické filtrace. Díky tomu není jejich účinnost vázaná na statickou elektřinu vázanou na vláknech a filtrace je velice stabilní. Nanovlákenné membrány navíc vykazují mnohem menší plošnou hmotnost a jsou tedy výrazně ekologičtější ve srovnání s PP meltblown. 

 bavlna2000Covid_Sipka meltblown2000Covid_Sipka NANO2000Covid_Sipka

(šipka ukazuje na částici o velikosti viru SARS-COV2.)


 

Zpět do obchodu